Oldalak

2012. április 18., szerda

Cikória

 Cichorium intybus var. foliosum
A cikóriáról elsőként a cikória kávé jut eszünkbe (pl.: a Maci kávé), pedig kiváló alapanyag a salátába. Valójában a mezei katáng nemesített változata, amelyet gyógynövényként használunk. Ebből alakultak ki a gyökeréért termesztett fajok, amiből a pótkávé készül, illetve a leveléért termesztett fajok, amiből saláta lesz. Hazánkban főleg takarmányozásra és pótkávé készítése miatt termesztik. A salátának termesztett fajok főleg Franciaországban, Németországban, Hollandiában kedveltek. Íze kesernyés, de minél fehérebb, annál kevésbé. Európában, Afrikában és Ázsiában őshonos. 

Gyökeréért termesztett fajta
Gyógyhatása
A levél kedvezően hat az emésztésre, emészthető rostokat, sok meszet, jódot és foszfort tartalmaz. Karotintartalma a sárgarépáéhoz hasonlít. A gyökér inulintartalma kedvezően hat a probiotikus bélflórára. A gyökérben található illóolaj hatékony a bélférgek ellen, ezért használják takarmányként. Németországban régóta ismert, tonik formájában is használják, de gyógyhatású epekő, bélhurut ellen, arcüregproblémákra, zúzódásokra is.


A cikória kávé enyhén vízhajtó hatású, káliumtartalma kedvezően befolyásolja a szervezet vízháztartását. A benne lévő tejsavak nyugtató hatásúak. Segíti a zsírok lebontását és a máj méregtelenítő funkcióit, kedvező a bélflórára. Immunerősítő hatású.

2012. április 12., csütörtök

Petrezselyem

Gyökérpetrezselyem
A petrezselyem hazánkban az egyik legelterjedtebb fűszernövény, de gyógyhatásait kevesen ismerik. Leginkább a húsleves jut róla eszünkbe, elkészítéséhez a szárát és levelét egyaránt felhasználjuk. A Földközi-tenger vidékén őshonos növény, neve a görög petrosz: szikla és szelion: növény szavakból származik. Kétéves növény, az első évben gyökeret és levelet fejleszt, a második évben magszárat. Két alapvető fajtája van: a gyökérpetrezselyem és a levélpetrezselyem.

Sima levelű
metélőpetrezselyem
A gyökérpetrezselyem erős, húsos karógyökeret fejleszt, levelei is felhasználhatóak ízesítésre. A metélőpetrezselymet lombjáért termesztik, gyökerei elágazóak és vékonyak. Állandó szedés mellett is hoz új leveleket, ezért a fűszerkertbe, balkonládába hasznosabb, népszerűségét is ennek köszönheti. Két fajtája van, a fodros és a sima levelű. A fodros színe halványzöld, íze nem olyan intenzív, mint a sima levelűé, ezért célszerűbb a simát választani. Zöldség- és virágágyak szegélyezésére is kiváló.

Leveleit nyersen is érdemes felhasználni. A tabouli saláta sok petrezselyemlevéllel, kis kuszkusszal (vagy bulgurral), paradicsommal és citromlével készül. De vághatjuk nyersen bármibe, joghurtba, salátára. 

Gyógyhatása kevésbé ismert. A leveléből fűzött tea vízhajtó és emésztést elősegítő hatású, a sejtközi folyadék kihajtására is jó ízületi gyulladás esetén. Megelőzi a vesekő kialakulását. Lúgosító hatású. Fogínyvérzés enyhítésére is ajánlják. Tisztítókúrákban, méregtelenítés során jól használható. Várandós anyáknak nem ajánlott. 

2012. április 4., szerda

Snidling

Allium schoenoprasum
A metélőhagyma vagy snidling a kezdő kertészek kedvence. Nagyon hálás növény, egész évben terem. Akinek csak egy ablaka van, az is bátran belevághat. A snidling jól passzol a magyar konyha hagymát-hagymával ízvilágához, minden ételt fel lehet vele dobni. Levesbe, szendvicsre, túróhoz, krumplihoz, salátához jó kiegészítő. 

Története
Ez az egyetlen hagymafajta, amely Amerikában, Európában és Ázsiában egyaránt őshonos. 5000 éve ismert növény, latin neve a görög sás és póréhagyma szavakból származik. A rómaiak napégés és torokfájás ellen használták. Romák körében a rontás ellen és jóslásra használják. A francia és svéd konyha hagyományos fűszere, de más népek körében is kedvelt.

Termesztése
A földből viszonylag lassan kel ki, vetés után 3-4 hét múlva jelenik meg. Sok nedvességet és tápanyagban gazdag talajt igényel. Ablakba érdemes palántát venni. Mivel júniustól virágzik, virágágyás szélére is lehet ültetni. Jó rovarriasztó hatású, ennek ellenére virágait gyakran látogatják a méhek. A félárnyékot kedveli. A kinti töveket télre érdemes bevinni a lakásba az ablakba. Télen jó vitaminforrás. :)

Gyógyhatása főleg frissen vágva érvényesül, a fokhagymához hasonlóan, de enyhébb formában, jótékony a keringési rendszerre.